6 listopada 2023 roku w sali konferencyjnej Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się inauguracyjne spotkanie Mazowieckiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) na kadencję 2025-2029. Wydarzenie prowadziła dr Joanna Dziurdziak, pełniąca obowiązki dyrektora Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Seroczynie. Spotkanie zainaugurowało nową kadencję Zespołu PDO, wręczono akty powołania nowym członkom, którzy będą wspierać rozwój badań nad odmianami roślin rolniczych w województwie mazowieckim.
Do składu zespołu Mazowieckiego PDO powołano również przedstawicieli Uniwersytetu w Siedlcach: prof. dr. hab. Marka Gugałę, Prorektora ds. studiów, oraz dr inż. Emilię Rzążewską.
Mazowiecki Zespół PDO pełni funkcje opiniodawcze i doradcze w zakresie realizacji programu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Działa on na rzecz określenia kierunków rozwoju badań nad odmianami roślin, organizacji badań terenowych oraz promowania wyników badań. W ramach swoich zadań zespół współpracuje z instytucjami naukowymi i samorządowymi, prowadzi działania informacyjne oraz wspiera tworzenie planów badawczych PDO dla województwa mazowieckiego.
W spotkaniu inauguracyjnym udział wzięli przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem i rozwojem wsi, m.in. z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych oraz innych kluczowych ośrodków badawczo-rozwojowych.
Kadencja Mazowieckiego Zespołu PDO potrwa do 2029 roku. Celem Zespołu jest wspieranie badań nad odmianami roślin, które pozwolą na wprowadzenie do uprawy wysokowydajnych i odpornych na choroby odmian, dopasowanych do specyfiki województwa mazowieckiego.
Rolnictwo
Gospodarka przestrzenna
AKTUALNOŚCI
Dnia 18.01.2024 r. nasi studenci odwiedzili Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. Na wycieczce mieliśmy okazję zwiedzić wszystkie oddziały tej firmy oraz wysłuchać interesujących wykładów. Bardzo dziękujemy kierownictwu firmy za tak miłe przyjęcie.
Dnia 04.09.2023 członek naszego koła naukowego Pan Patryk Krasuski czynnie uczestniczył w XX Konferencji Studenckich i Doktoranckich Kół Naukowych nt. "Nauka i sztuka młodych wobec zagrożeń współczesnego świata" gdzie zaprezentował swój artykuł nt. „Analiza problematyki zanieczyszczania terenów rolnych odpadami motoryzacyjnymi”. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w „naszej” uniwersyteckiej konferencji. Panu Patrykowi gratulujemy odwagi i zachęcamy do dalszych działań w ramach działalności naszego koła.
Dnia 13.02. 2023 r. ukazał się artykuł naukowy, którego prace badawcze zapoczątkowano w ramach działalności naszego koła naukowego. W ramach tych prac analizowano możliwości wykorzystania odpadowego filcu pochodzącego z wyeksploatowanych pojazdów do wytworzenia lekkiego kompozytu cementowego o podwyższonych właściwościach izolacyjnych. W prace nad artykułem zaangażowani byli pracownicy naszego uniwersytetu oraz Uniwersytetu Rolniczego w Atenach. Gratulujemy autorom tego sukcesu.
Dnia 22.01.2022 r odbyły się wystąpienia członkini naszego koła Pani Doroty Miłkowskiej z referatami nt." Transformacja energetyczna – rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii w Polsce -Energy transformation- the growing importance of renewable energy sources in Poland" oraz nt." Zmiany wstrukturze przestrzennej strefy podmiejskiej Siedlec oraz czynniki je warunkujące - Changes in the spatial structure of the Siedlce suburbs and the factors that determine them" na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Wiedza Kluczem do Sukcesu” VI edycja. Konferencja została zorganizowana przez Fundację Promovendi z siedzibą w Łodzi. Gratulujemy autorce odwagi i zachęcamy do dalszej aktywności.
Dnia 01.06.2021 ukazał się kolejny artykuł, którego współautorką była członkini naszego koła naukowego Pani Katarzyna Drużba. Powstał on na bazie prac badawczych prowadzonych w ramach naszego koła. Tym razem wykorzystano metodę oceny cyklu życia do rozważań nad recyklingiem szkła. Gratulujemy autorom tego sukcesu.
Dnia 01.07.2021 ukazał się ciekawy artykuł, który powstał w oparciu o prace badawcze wykonane w ramach działalności naszego koła naukowego. Był on poświęcony zagadnieniu komponowania kompozytów cementowych z dodatkiem odpadów polistyrenu ekstradowanego. Gratulujemy sukcesu autorom.
W kwietniu 2021 roku odbyły się DNI OTWARTE UNIWERSYTETU PRZYRODNICZO – HUMANISTYCZNEGO W SIEDLCACH W INSTYTUCIE ROLNICTWA I OGRODNICZTWA. Studenci naszego koła obsługiwali na tej uroczystości punkt informacyjny z poczęstunkiem. Zaangażowanym w te działania studentom serdecznie dziękujemy!
W dniu 09.12.2020 r. przedstawicielki Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej wzięły udział w webinarium pt. „ROLNICTWO W TEORII I PRAKTYCE” organizowanym przez Studenckie Koło Naukowe Ekonomistów Rolnictwa działające na Wydziale Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach UPH w Siedlcach. Prelegentki wygłosiły referat
nt. „Zmiany obszarów rolniczo aktywnych i ich wpływ na przestrzeń terenów wiejskich”. Podczas wystąpienia przedstawicielki Koła przybliżyły tematykę korzystnych zmian
w przestrzeni wiejskiej naszego regionu.
W ramach Webinarium członkowie Kół Naukowych UPH, praktycy jak
i przedstawiciele handlowi branży rolniczej mieli okazję dyskutować o działaniach prowadzonych w rolnictwie oraz na obszarach wiejskich.
W dniach 18-20.09.2020 r. członkinie Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej wzięły udział w IX Kopernikańskim Sympozjum Studentów Nauk Przyrodniczych organizowanym przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentki w ramach ogólnopolskiej konferencji wygłosiły interesujące referaty związane z rewitalizacją otaczających nas miast. Tematyka sympozjum obejmowała dziewięć sekcji m.in.: geografię fizyczną, geoinformację, gospodarkę przestrzenną, geografię społeczno-ekonomiczną, mikrobiologię, biologię sądową, medyczną, molekularna oraz środowiskową.
Konferencję przeprowadzono on-linie. Pomimo tego była ona miejscem wymiany nietuzinkowych zagadnień oraz doświadczeń.
Wzorem lat ubiegłych 17.01.2020 r. studenci Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej uczestniczyli w plenerze naukowym w firmie PEC Siedlce. Studentów zapoznano ze specyfiką przedsiębiorstwa oraz zaprezentowano zakład. Studenci poszerzyli swoją wiedzę na temat produkcji ciepła i prądu. Na poniższej fotografii grupa studentów znajduje się pomiędzy pracującym zespołem turbin parowo gazowych.
Organizatorom pleneru uprzejmie dziękujemy za sympatyczne przyjęcie.
W piątek 12.12.2019 r. w gmachu Wydziału Humanistycznego odbył się dzień otwarty Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Studenci Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej zorganizowali konkurs z nagrodami. Jego przedmiotem było rozpoznanie odpadów, które wykorzystano w produkcji zaprezentowanych na stoisku próbek kompozytów. Uczniom, którzy brali udział w konkursie dziękujemy za wspólną zabawę. Zwycięzcom, którzy bezbłędnie rozpoznali odpady gratulujemy.
Dnia 21.11. 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach w Instytucie Rolnictwa i Ogrodnictwa odbyła się konferencja dotycząca funkcjonowania produktów tradycyjnych na rynku żywności. W konferencji tej gościnnie udział wzięli Studenci Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej.
Dziękujemy prelegentom za ciekawe wykłady. Wystawcom dziękujemy za możliwość degustacji niekonwencjonalnych potraw regionalnych.
W DNIACH 10-13 WRZEŚNIA 2019 r. w MIKOŁAJKACH ODBYŁA SIĘ VI MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA LOGISTYKA W RATOWNICTWIE.
Studentki Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej przygotowały wraz z opiekunem artykuły naukowe publikowane w czasopismach konferencyjnych. Były to artykuły opracowane z myślą o dwóch działach tematycznych wymienionej konferencji: dział III -ekologia, oraz dział V - bezpieczeństwo.
Studentkom gratulujemy odwagi i wytrwałości w opracowaniu artykułów naukowych.
Dnia 16.01.2019 roku studenci Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej uczestniczyli w wycieczce do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) w Siedlcach. W pierwszej części wydarzenia odbył się wykład prowadzony przez Pana Jarosława Głuska Kierownika Działu Analiz i Rozwoju wymienionej firmy. Podczas niego zaprezentowano historię firmy, specyfikę jej obecnej działalności oraz plany na lata przyszłe. Drugą część wycieczki stanowiło zwiedzanie zakładu.
Dziękując za mile i efektywnie spędzony czas organizatorom wycieczki gratulujemy firmie PEC sukcesów rynkowych i życzymy dalszego rozwoju przedsiębiorstwa.
Dnia 14.11.2018r. studenci Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej uczestniczyli w pracach laboratorium badawczego, w którym prowadzi się analizy możliwości zastosowania odpadów mineralnych do produkcji kompozytów budowlanych.
Studentom zaprezentowano kompozyty cementowe, żywiczne oraz bitumiczne, które zostały wytworzone w oparciu o substancje recyklingowe. Misją prowadzonych prac naukowych jest zarówno zmniejszenie ilości deponowanych odpadów, jak również zmniejszenie wydobycia naturalnych kruszyw mineralnych. Pomimo tego, że opracowywane technologie są nowe życzymy im szybkiego i skutecznego wdrożenia do działań przemysłowych.
Dnia 07.11.2018r odbyła się prezentacja prac naukowych nowego opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej dr inż. Bartosza Zegardło pt: "Substraty mineralne w odpadach".
Zaprezentowano podczas niej innowacyjne metody niskoenergetycznego recyklingu wybranych materiałów odpadowych ceramicznych i szklanych.
Członkowie koła naukowego zostali zaproszeni przez opiekuna do prowadzenia wspólnych prac badawczych w wymienionym zagadnieniu. Wszystkich chętnych którzy zainteresowani byliby podjęciem działań naukowych w tym temacie (również spoza członków koła) serdecznie zapraszamy.
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej zostało założone w styczniu 2013 roku i było ono inicjatywą studentów I roku Gospodarki Przestrzennej na ówczesnym Wydziale Przyrodniczym na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Do 2018 roku opiekunem Koła był dr inż. Krzysztof Starczewski. Ze względu na dużą liczbę studentów kierunku Gospodarka Przestrzenna oraz ich zaangażowanie w działalność Koła liczyło ono około kilkudziesięciu członków, którzy zaangażowani byli w różnych sekcjach Koła.
SEKCJA ADMINISTRACYJNA - odpowiadała za przechowywanie dokumentacji, sprawozdań, ważnych pism. Starała się o uzyskiwanie pozwoleń na wydarzenia organizowane przez Koło.
SEKCJA DS. ORGANIZACJI WYJAZDÓW - odpowiadała za organizację wyjazdów oraz nadzorowała postępowania dotyczące pozwoleń na wyjazdy, poszukiwanie sponsorów na wyjazdy itp.
SEKCJA DS. ORGANIZACJI SZKOLEŃ I KONFERENCJI - odpowiadała za organizację szkoleń, nadzorowała postępowania dotyczące pozwoleń na szkolenia, warsztaty, konferencje itp.
SEKCJA PUBLIC RELATIONS - odpowiada za kontakt z mediami. Podczas organizacji konferencji, szkoleń, warsztatów, odczytów odpowiedzialna była za rozsyłanie zaproszeń na poszczególne wydarzenia, kontakt z poszczególnymi osobami w celach zaproszenia na wydarzenie itp.
Od listopada 2018 roku opiekunem Koła Naukowego jest dr inż. Bartosz Zegardło. Pod jego kierunkiem Koło Naukowe skoncentrowane jest głównie na prowadzeniu prac naukowo-badawczych związanych z tematyką recyklingu i gospodarką odpadami. Studenci samodzielnie prowadzą prace badawcze, piszą artykułu naukowe oraz biorą udział w konferencjach. Więcej informacji o sukcesach osiąganych przez członków Koła znajduje się na stronie głównej koła.
W dniu 20 kwietnia 2023 r. w Lublinie odbyło się IV Międzynarodowe Sympozjum Studenckich Kół Naukowych zorganizowane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
W programie sympozjum prowadzonym w formie hybrydowej stacjonarnie i na platformie Zoom znalazły się wystąpienia członków Kół Naukowych uczelni z kraju i z zagranicy (m.in. z Ukrainy i z Włoch). Seminarium było okazją do wymiany poglądów oraz dyskusji na tematy aktualnych zagadnień dotyczących rolnictwa, ekologii, weterynarii, chowu zwierząt jak i obszarów wiejskich w Polsce.
W seminarium udział wzięło kilkuset studentów. Obecne były też władze wydziałów oraz przedstawiciele Towarzystw Naukowych, które przyznawały dyplomy i nagrody.
Prace zostały podzielone na bloki tematyczne. W sekcji Agrobioniżynierii znalazł się poster przedstawicieli naszego Koła pod tytułem „Economic aspects of ultracapacitors technology as an alternative to lead-acid batteries”. Poster w języku angielskim był prezentowany przez naszego Przewodniczącego Mateusza Olizaruka.
Jego wystąpienie, zostało docenione przez Kapitułę Polskiego Towarzystwa Agronomicznego, które przyznało wyróżnienie oraz III miejsce w sesji posterowej.
Panu Mateuszowi Olizarukowi, gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów.
There are no images in the gallery.