INSTYTUT ROLNICTWA I OGRODNICTWA

Uniwersytet w Siedlcach

IMG 20231116 095845

Samorząd Województwa Mazowieckiego, realizuje projekt badawczy pn. „Wdrażanie koncepcji Smart Villages na terenie województwa mazowieckiego”. Jednym z elementów upowszechniania wiedzy o tym projekcie, był Konkurs nt. „Przedsięwzięcia Smart Villages w województwie mazowieckim”, skierowany do uczniów szkół i studentów uczelni rolniczych w województwie mazowieckim.Konkurs odbył się 31 października 2023r. za pośrednictwem platformy internetowej dostępnej przez stronę internetową Mazowieckiego Parku Naukowo Technologicznego (mpnt.pl)

W konkursie w kategorii szkół wyższych udział wzięli studenci Wydziału Nauk Rolniczych z Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa, członkowie Studenckiego Koła Naukowego Agrobioinżynierii: Patrycja Zdanowska, Mateusz Olizaruk i Mateusz Bącik.

Konkurs miał na celu propagowanie rezultatów przedsięwzięcia Smart Villages wśród młodego pokolenia – mieszkańców obszarów wiejskich Mazowsza. Koncepcja Inteligentnych Wiosek „Smart Villages” odnosi się do obszarów wiejskich i społeczności, które chcą rozwijać nowe możliwości w oparciu o swoje mocne strony i posiadane zasoby. Materiał edukacyjny oparty na wypracowanych wynikach projektu, realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, wzbogacił wiedzę uczestników w zakresie idei Smart Villages.

Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce w trakcie XVI Mazowieckiego Kongresu Rozwoju Obszarów Wiejskich w dniu 16.11.2023r., który odbył się w Hotelu Groman w Sękocinie Starym. Konkurs podsumowała Prezes Zarządu Mazowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego Agata Sosińska-Osiecka, nagrody dla laureatów konkursu wręczała Janina Ewa Orzełowska Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

Wśród laureatów na I miejscu znalazła się nasza studentka Patrycja Zdanowska, która wyprzedziła Martynę Ciecierską (II miejsce) z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie oraz Kacpra Krupińskiego (III miejsce) ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pozostali nasi studenci znaleźli się w grupie laureatów i otrzymali wyróżnienia: Mateusz Olizaruk zajął 5 miejsce, a  Mateusz Bącik 7 miejsce.

Naszym laureatom w podsumowaniu konkursu towarzyszyli:

  • dr hab. Jacek Sosnowski - prof. uczelni - Dziekan Wydziału Nauk Rolniczych,
  • dr hab. Krzysztof Pakuła - prof. uczelni - Dyrektor Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa,
  • dr hab. Robert Rosa - prof. uczelni - Zastępca dyrektora Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa,
  • oraz dr inż. Marek Niewęgłowski - Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Agrobioinżynierii