Pan prof. dr hab. inż. Andrzej Kotecki urodził się 30 sierpnia 1952 roku w Wieleniu nad Notecią, w woj. wielkopolskim. W 1977 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej we Wrocławiu uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera rolnictwa. Pierwszego września 1979 roku został zatrudniony w Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) na Wydziale Rolniczym (obecnie Wydział Przyrodniczo-Technologiczny), gdzie przeszedł wszystkie szczeble awansu akademickiego, od asystenta do tytułu profesora.
W 1985 roku otrzymał stopień naukowy doktora nauk rolniczych w zakresie agronomii, po 6. latach stopień naukowy doktora habilitowanego, a tytuł profesora i stanowisko profesora nadzwyczajnego otrzymał już po czterech latach. Następnie został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego.
Działalność zawodowa Pana profesora Andrzeja Koteckiego od początku zatrudnienia na Uczelni jest związana z Wydziałem Przyrodniczo-Technologicznym, a bliżej z Katedrą Szczegółowej Uprawy Roślin (obecnie Zakład Uprawy Roślin). W latach 1993-1996 był prodziekanem Wydziału Rolniczego, następnie dziekanem, a w latach 2002-2005 prorektorem ds. nauki. Pan profesor przez 17 lat był także kierownikiem Katedry Szczegółowej Uprawy Roślin, a od 2018 roku do końca sierpnia 2021 roku dyrektorem Instytutu Agroekologii i Produkcji Roślinnej.
Pan prof. dr hab. inż. Andrzej Kotecki jest uznanym i wiodącym specjalistą z zakresu uprawy roślin rolniczych, czego dowodem są nurty badawcze, a także trzy ogólnopolskie wydania podręczników akademickich, których był inicjatorem, współtwórcą i redaktorem. Zainteresowania naukowe Pana Profesora, najogólniej ujmując, obejmują szczegółowe zabiegi agrotechniczne i czynniki środowiskowe oddziaływujące na plonowanie i cechy jakościowe roślin rolniczych, zarówno gatunków rodzimych jak i rzadko uprawianych w Polsce. Do najważniejszych osiągnięć naukowych Profesora należą:
- badania obejmujące liczne gatunki roślin bobowatych, takie jak: łubin biały, wąskolistny, żółty i andyjski, groch siewny, wyka siewna, soja oraz bobik, a także wpływ zabiegów agrotechnicznych, oraz ocena ich następczego działania na pszenicę i rzepak ozimy,
- rewolucyjne badania w warunkach przyrodniczych południowo-zachodniej Polski nad plonowaniem roślin oleistych, takich jak: rzepak jary i ozimy, gorczyca biała, słonecznik oleisty,
- badania z zakresu agrotechniki miskanta olbrzymiego i spartiny preriowej oraz wykorzystania biomasy na cele energetyczne,
- doskonalenie uprawy różnych typów lnu modyfikowanego genetycznie na cele biomedyczne – opatrunkowe,
- wieloaspektowe badania nad formami łubinu andyjskiego pochodzącego z Ameryki Południowej w zależności od zabiegów agrotechnicznych.
Wymienione badania Pana Profesora doprowadziły do opracowania kompleksowej receptury zabiegów w zróżnicowanych warunkach środowiskowych i ich oddziaływanie na: fizjologię, produkcyjność i cechy jakościowe wyżej wymienianych gatunków roślin. Wyniki badań licznych, wieloletnich i wieloaspektowych eksperymentów polowych i laboratoryjnych Pana Profesora znalazły udokumentowanie w publikacjach naukowych, podręcznikach, monografiach, komunikatach i innych opracowaniach. Dorobek publikacyjny uznać należy za imponujący, a obejmuje on: 224 oryginalne prace twórcze, 21 monografii, 5 podręczników akademickich, skrypt, 11 opracowań dla praktyki rolniczej. Dorobek ten powiększają projekty badawcze i badawczo-rozwojowe, na których realizację Pan Profesor pozyskiwał środki w drodze konkursów, co wyraźnie w swoich opiniach zaznaczają recenzenci.
Pan Profesor kierował 10. grantami z KBN i NCBiR oraz w 6. był głównym wykonawcą. Uczestniczył także w realizacji dwóch Wieloletnich Programów badawczych z MRiRW. Był recenzentem 154 prac naukowych, 9 podręczników, skryptów i monografii oraz 76 grantów badawczych ocenianych na zamówienie KBN, NCBiR.
Szczególnym śladem badań i opracowań Jubilata w dziedzinie nauk rolniczych są podręczniki akademickie i monografie, w których jest autorem lub współautorem. Wśród najważniejszych koniecznym jest wymienić 2-tomowy podręcznik Szczegółowa Uprawa Roślin pod red. prof. Zofii Jasińskiej i prof. Andrzeja Koteckiego, w którym jest autorem i współautorem 8 rozdziałów. Podręcznik ten został wyróżniony nagrodą zespołową Ministra Edukacji Narodowej. Kolejnym 3-tomowym podręcznikiem – wręcz encyklopedycznym kompendium wiedzy agronomicznej – jest Uprawa Roślin, wyd. 2020 r., w którym Pan Profesor jest redaktorem i autorem 7 rozdziałów. W podręczniku tym szczególnie zwraca uwagę zaangażowanie Pana Profesora jako redaktora, tj. współpraca ze wszystkimi ośrodkami akademickimi i instytutami badawczymi. Redagowanie takiego dzieła wymagało niezwykłej organizacji i nadzwyczajnej cierpliwości, gdyż autorami jest aż 42 pracowników naukowo-badawczych. To specjalistyczne wydanie naukowe udziela odpowiedzi na pytania: „co wiadomo na dany temat” i „co powinno się wiedzieć na dany temat”, to źródło wiedzy dla studentów, nauczycieli, badaczy i osób zainteresowanych produkcją rolniczą.
O znaczącej roli Pana Profesora w naukach rolniczych świadczy nie tylko jego dorobek stricte naukowy, ale też bardzo duże zaangażowanie w kształcenie kadry.
Był promotorem w 20 przewodach doktorskich, a spośród wychowanków Pana Profesora 6 osób uzyskało stopień naukowy doktora habilitowanego i jedna osoba tytuł naukowy profesora. Na zlecenia Rad Wydziałów wielu Uczelni oraz Rad Naukowych Instytutów oraz Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułu, a obecnie Rady Doskonałości Naukowej, dokonywał oceny dorobku naukowego kandydatów, czym przyczynił się do rozwoju i promocji kadr. Był recenzentem około 200 postępowań awansowych, w tym między innymi:
- 42 prac doktorskich,
- 9 rozpraw habilitacyjnych na etapie wydawniczym,
- 25 ocen dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej,
- 19 ocen dorobku naukowego na tytuł profesora,
- 4 ocen dorobku naukowego na stanowisko profesora uczelnianego,
- 3 ocen dorobku na stanowisko profesora zwyczajnego,
- 4 ocen dorobku o nadanie tytułu doctora honoris causa,
- superrecenzentem 13 ocen dorobku naukowego na tytuł profesora.
Pan Profesor był także referentem 10 postępowań o tytuł profesora oraz przewodniczył 70 komisjom habilitacyjnym z ramienia Centralnej Komisji i Rady Doskonałości Naukowej, wykonywał recenzje opiniodawcze dotyczące przyznania Wydziałom uczelni uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk rolniczych.
Działalność dydaktyczna Pana Profesora jest ściśle związana z jego twórczą pracą badawczą. Prowadził wszystkie formy zajęć akademickich na pierwszym, drugim i trzecim stopniu kształcenia studentów na kierunkach rolnictwo i zootechnika.
Na duże uznanie zasługuje przekazywanie wiedzy i osiągnięć dla praktyki rolniczej. Jubilat organizował i prowadził liczne seminaria dla rolników, służb doradczych i różnych specjalistów związanych z rolnictwem, stąd jest cenionym i rozpoznawalnym uczonym nie tylko przez naukowców, ale również wśród praktyków rolniczych.
Należy podkreślić, że upowszechnianie wiedzy i postępu odmianowego w rolnictwie pogłębiało wieloletnie uczestnictwo Pana Profesora w działalności statutowej COBORU w Słupi Wielkiej, gdzie był i nadal jest, członkiem Komisji ds. rejestracji odmian roślin pastewnych oraz członkiem Zespołu Wojewódzkiego Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego województwa dolnośląskiego. Taki udział stwarza bezpośrednie kontakty i możliwości czerpania najnowszej wiedzy, o odmianach roślin rolniczych wpisywanych do krajowego rejestru i odmianach zalecanych do uprawy na obszarze wszystkich województw.
Wyrazem autorytetu naukowego w środowisku były i są działania Pana Profesora w centralnych gremiach przedstawicielskich, do których był powoływany w drodze wyborów. Był członkiem Komitetu Uprawy Roślin PAN, przewodniczącym Sekcji Szczegółowej Uprawy Roślin Komitetu Uprawy Roślin PAN oraz członkiem Komitetu Nauk Agronomicznych PAN.
Od 2013 r. był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułu, a od 2019 r. jest członkiem Rady Doskonałości Naukowej, w której obecnie pełni funkcję zastępcy Przewodniczącego Zespołu Nauk Rolniczych.
Obecność Pana Profesora w takich instytucjach świadczy o dużym zaufaniu środowiska naukowego, a jednocześnie przez to środowisko Profesor jest ceniony za profesjonalizm, wielką osobowość i kulturę osobistą, a także skromność i życzliwość.
Pan Profesor za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne został wyróżniony wieloma nagrodami i odznaczeniami państwowymi. Otrzymał zespołową Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej oraz 29 nagród JM Rektora. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 50. lecia Uczelni, Medalem za Zasługi dla Wydziału Rolniczego, Medalem Jubileuszowym 50. lecia Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt, Medalem Jubileuszowym 40. lecia kierunku Technika Rolnicza i Leśna.
Najwyższym wyrazem uznania Jego osiągnięć naukowych, zaangażowania w rozwój nauk rolniczych oraz kadry badawczej, było nadanie w 2021 r. godności tytułu honorowego Doktora Honoris Causa przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
Przedstawiając sylwetkę Profesora Andrzeja Koteckiego nie sposób pominąć ścisłych związków z naszą Uczelnią – Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Kontakty z Wydziałem Przyrodniczym, a obecnie Wydziałem Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach i naszą Uczelnią, sięgają lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Początkowo dotyczyły one konsultacji naukowych, następnie współpracy naukowo-badawczej, która nawiązywała się i zacieśniała na konferencjach naukowych i corocznych konferencjach naukowo-dydaktycznych pn. „Zjazd Katedr Jednoimiennych”.
Pan Profesor już w latach 90. poprzedniego stulecia dostrzegł naszą Uczelnię, nasz Wydział, naszych pracowników, którzy zostali zaproszeni jako autorzy do podręczników akademickich. Pod redakcją Pana Profesora w latach 1999 i 2003 ukazał się podręcznik Szczegółowa Uprawa Roślin, a w 2020 r. Uprawa Roślin. Ponadto był na naszym Wydziale recenzentem prac doktorskich, recenzentem wydawniczym rozprawy habilitacyjnej, opiniował dorobek naukowy i dydaktyczny oraz rozprawę habilitacyjną, wykonywał recenzje na stanowisko profesora uczelnianego, był superrecenzentem w postępowaniu o tytuł profesora z ramienia Centralnej Komisji oraz wielokrotnie przewodniczył komisjom habilitacyjnym pracowników naszego Wydziału z ramienia Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułu.
Pan Profesor Andrzej Kotecki wyróżnia się ogromnym zaangażowaniem w swoich działaniach twórczych, służy wsparciem młodszym pracownikom nauki, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, a cennym jest, że z wielką życzliwością przekazuje wskazówki i rady zarówno te naukowe jak i nienaukowe - to wielki autorytet, wybitny specjalista i pasjonat naukowy.
Przedstawiając osobę Pana Profesora, Jego osiągnięcia naukowe i zawodowe oraz zasługi dla polskiego rolnictwa, wyrażam głębokie przekonanie, że tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, nadajemy osobie o wielkim autorytecie i powszechnym uznaniu.
Siedlce, 16 marca 2022 r.